Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. KGHM rozpoczął próby wykorzystania drona w kopalni Polkowice-Sieroszowice

KGHM rozpoczął próby wykorzystania drona w kopalni Polkowice-Sieroszowice

Warszawa, 19.09.2019 (ISBnews) – KGHM Polska Miedź rozpoczął próby wykorzystania drona zaprojektowanego do poruszania się pośród przeszkód w Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice. W przyszłości urządzenia tego typu mają pomóc w akcjach ratowniczych pod ziemią i ułatwić kontrolę trudno dostępnych miejsc, podała spółka.

"Bezpieczeństwo naszych pracowników to priorytet. Nasi górnicy mają być tak chronieni, jak to tylko możliwe. Do wspomagania pracy ratowników wykorzystujemy najnowsze dostępne technologie, teraz będą to specjalistyczne drony" – powiedział prezes Marcin Chludziński, cytowany w komunikacie.

Testowany dron może być używany w miejscach pozbawionych sygnału GPS. Jest wyposażony w kamerę o wysokiej rozdzielczości (4K) oraz kamerę termowizyjną, która pozwala na badanie nawet w całkowitych ciemnościach. Dron otoczono odporną ażurową konstrukcją, która zapobiega uszkodzeniu podczas możliwych kolizji. Urządzenie ma jedynie 40 cm średnicy.

"Testy pozwolą nam ocenić możliwości dronów w kopalniach. Jeśli się sprawdzą, będą wspierać akcje ratownicze, a także będą stosowane do działań inspekcyjnych w trudno dostępnych miejscach, na przykład do kontroli stanu technicznego szybów" – wskazał Ireneusz Jazownik, dyrektor naczelny Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji KGHM Polska Miedź.

"Ratownicy wysyłając dron w niemal niedostępne miejsce będą wykorzystywać jego kamerę wysokiej rozdzielczości oraz kamerę termowizyjną do weryfikacji, czy za zwałowiskiem lub w pojazdach znajdują się górnicy. To najistotniejsza informacja. Pozwoli szybko podjąć decyzję, jak skutecznie i bezpiecznie prowadzić działania" – dodał.

W ramach testów w kopalni sprawdzany jest zasięg, odporność na potencjalne zakłócenia, umiejętność pokonywania szczelin pomiędzy przeszkodami, skuteczność kamer i działanie w warunkach zapylenia i wilgotności.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 20,53 mld zł w 2018 r.

(ISBnews)

 

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!