Prawdopodobnie najlepszy
portal analityczny w Polsce
poświęcony energetyceSejmowa komisja za 7 mld zł osłon dla górników

Kategoria: Prawo (OLE)

tagi: Sejm restrukturyzacja górnictwa węgiel kamienny Kompania Węglowa Spółka Restrukturyzacji Kopalń Ministerstwo Energii 

Sejmowa komisja negatywnie zaopiniowała dwie poprawki, zgłoszone przez opozycję w II czytaniu projektu nowelizacji ustawy górniczej. W tym poprawkę, zakładającą zmniejszenie z 7 do 4 mld zł proponowanego limitu wydatków na osłony dla górników restrukturyzowanych kopalń.

Dotyczy: dodatkowe finansowanie osłon socjalnych w górnictwie
Tytuł: projekt ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw
Etap: Sejm – II czytanie
Następny etap: Sejm – III czytanieZainteresowany dostępem do OLE? Zostaw nam swój e-mail.

 

W trakcie wcześniejszych prac w parlamencie komisja energii i skarbu przyjęła zapis, podnoszący z 3 do 7 mld zł limit wydatków budżetowych na osłony. W II czytaniu klub Nowoczesnej zgłosił poprawkę, przewidującą ustalenie tego limitu na 4 mld zł. Propozycja nie zyskała aprobaty komisji.

W trakcie dłuższej dyskusji nad poprawką jej autorzy stwierdzili, że byliby skłonni ją wycofać, gdyby rząd przedstawił jakiekolwiek wyliczenia, świadczące o tym, że potrzeba akurat 7 miliardów. A w czasie dyskusji plenarnej przedstawiciel PO uzależnił poparcie ustawy od przedstawienia przez rząd wyliczeń, do kogo, kiedy i w jakiej wysokości trafią rezerwowane pieniądze.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, w odpowiedzi oświadczył, że 3 miliardy, zarezerwowane przez poprzedni rząd jest kwotą daleko niewystarczającą na sfinansowanie programu restrukturyzacji, również przedstawionego przez poprzedni rząd. Program jest rozpisany na kilka lat, lecz gdyby trzymać się jego harmonogramu, pieniądze skończyłyby się w połowie przyszłego roku. A – jak przypomniał – obecny rząd ma jeszcze dalej idące plany restrukturyzacyjne i w związku z tym potrzebuje znacznie więcej pieniędzy.

Proponowane przez Nowoczesną 4 mld zł Tobiszowski także uznał za dalece niewystarczające. Przyznał jednak, ze dokładnymi wyliczeniami rząd nie dysponuje, bo np. nie wie ilu górników zdecyduje się w przyszłości na osłony. Dlatego też z grubsza oszacowano maksymalny limit wydatków na 7 mld zł. – To pokazuje skalę restrukturyzacji, którą prowadzimy i jak wysokie są koszty likwidacji kopalń, zatrzymywanych po sczerpaniu złóż – argumentował.

Komisja negatywnie zaopiniowała również poprawkę zgłoszoną przez klub PO, a zakładającą, że usuwaniem szkód górniczych powinna się zająć SRK, a nie Kompania Węglowa. Platforma przypominała, że dziś w skład KW - po przeniesieniu z niej wszystkich kopalń – wchodzi jeszcze szereg spółek, prowadzących najróżniejszą działalność, ale nie jest to działalność związana z górnictwem. Dlatego też nie powinna zajmować się usuwaniem szkód, a zwłaszcza już otrzymywać na ten cel jakichkolwiek pieniędzy. Wiceminister Tobiszowski odrzucił jednak tę argumentację.

Sejm będzie głosował nad poprawkami i całym projektem w środę, 14 września.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
OdświeżZainteresowany dostępem do OLE? Zostaw nam swój e-mail.

 


Zamów cotygodniowy newsletter