Prawdopodobnie najlepszy
portal analityczny w Polsce
poświęcony energetycePolska Spółka Gazownictwa i Gaz-System porządkują system gazowniczy

Kategoria: Gaz , Patronaty

tagi: dywersyfikacja dostaw gazu Gaz System sieci energetyczne 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po wydał zgodę na koncentrację polegającą na zakupie przez PSG części mienia należącego do Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. Tym samym obie spółki dostały zgodę na rozpoczęcie regulowania statusu sieci gazowych w Polsce.


Działania zmierzające do uporządkowania infrastruktury systemów przesyłowego i dystrybucyjnego w Polsce Zarządy Polskiej Spółki Gazownictwa oraz Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System podjęły już w ubiegłym roku. List intencyjny w tej sprawie został podpisany przez obie spółki 30 listopada 2016 roku. Wcześniej - 29 czerwca 2016 roku - spółki podpisały memorandum w sprawie oceny możliwości przejęcia obiektów systemowych.

W dokumencie obie firmy zadeklarowały współpracę w zakresie przeglądu infrastruktury gazowej pod kątem funkcji przesyłowych i dystrybucyjnych. Określiły również ramy przyszłych transakcji.

W pierwszym etapie projektu PSG ma zakupić od Gaz-System wybrane segmenty systemu przesyłowego oraz stacje gazowe. Dokonana zostanie także analiza elementów infrastruktury, które Gaz-System zakupi od PSG. Zgodnie z założeniami sieci dystrybucyjne staną się własnością PSG, natomiast Gaz-System będzie zarządzać wyłącznie sieciami przesyłowymi. To kluczowa decyzja dla całego sektora gazowego w Polsce.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
OdświeżZamów cotygodniowy newsletter