Dyrektywa o CO2 - polski rząd i branża mają nowy ból głowy

Dyrektywa o CO2 - polski rząd i branża mają nowy ból głowy

Przygotowany przez Brukselę projekt dyrektywy o rozdziale uprawnień do emisji CO2 po 2020 r. jest sporym zaskoczeniem dla rządu i energetyków. Pieniądze z darmowych uprawnień nie będą trafiały do firm automatycznie lecz w wyniku aukcji, a pieniędzmi ze specjalnego Funduszu Modernizacyjnego będzie zarządzać Bruksela, a nie Warszawa. Rząd wpadnie przed wyborami na kolejną minę.

Premier Ewa Kopacz wróciła z Brukseli w październiku 2014 z triumfalnym komunikatem: pomimo zaostrzenia unijnej polityki klimatycznej ceny prądu dla Polaków po 2020 r. nie wzrosną.  Polska zgodziła się   na 40 proc. redukcję CO2 w latach 1990 - 2030, tak jak chcieli Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy. W zamian za to wynegocjowaliśmy ulgi.

Osiągnięcie kompromisu na szczycie klimatycznym w 2014 r. było dużym sukcesem polskiego rządu, bo samotne weto nic nam nie dawało – prace nad dyrektywami klimatycznymi toczyłyby się dalej, Komisja Europejska miała wystarczający mandat do ich zaproponowania.

Patrz: Szczyt klimatyczny UE - dobry kompromis

Ustalono wtedy, że polskie elektrownie dostaną za darmo część potrzebnych im uprawnień do emisji CO2. W konkluzjach szczytu zapisano, że „państwa członkowskie o PKB na głowę mniejszym niż 60 proc. unijnej średniej mogą wydać darmowe uprawnienia dla sektora energetycznego do 2030 r."

To ok. 290 mln uprawnień. Licząc po bardzo umiarkowanej cenie 20 euro (większość prognoz mówi o cenie wyższej niż 30 euro) to 5,6 mld euro w latach 2020 - 30.

Parlament Europejski uchwalił w czwartek utworzenie rezerwy stabilizacyjnej, co - po spodziewanej zgodzie rządów państw UE- ma wpłynąć na wzrost cen.

Pieniądze z tych uprawnień powinny być wydane na „realne inwestycje unowocześniające sektor energetyczny, przy uniknięciu zakłóceń rynku“. Konkluzje nie mówią jakie to mają być inwestycje, ale teoretycznie żaden rodzaj energetyki nie jest wyłączony - mogą to być zarówno nowoczesne siłownie węglowe, jak i elektrownia jądrowa czy OZE.

Po drugie, z dochodów ze sprzedaży puli 2 proc. uprawnień powstanie fundusz, który ma pomóc biedniejszym krajom UE zmodernizować sektor energetyczny i  zapewnić obywatelom „czystszą, bezpieczną i dostępną energię“. Z puli 2 proc. Polska dostanie połowę, co daje ok. 120 mln uprawnień, wartych, znów licząc po 20 euro, ok. 2,5 mld euro. Dodając do poprzednich 5,6 mamy 8,1 mld euro na inwestycje.

Do tego trzeba doliczyć pulę ponad 700 mln uprawnień ekstra, która Polska sprzeda na aukcjach i zasili swój budżet.

Szczegółowe zasady rozdziału dwóch pierwszych puli uprawnień ma określać dyrektywa. I właśnie wyciekł jej projekt, który poznaliśmy.

Brukselski diabeł tkwi w szczegółach

Komisja Europejska postanowiła zmienić zasady przyznawania darmowych uprawnień do emisji. Do tej pory od 2008 r. elektrownie dostawały je na podstawie historycznych emisji, sposób ich rozdziału określał sporządzany w Warszawie (zatwierdzany przez Brukselę) Krajowy Plan Inwestycji. Na podstawie KPI aż do 2020 r.,  firmy dostają część uprawnień do emisji za darmo niezależnie od wszystkiego, trochę tak jak rolnicy dopłaty. Ta pula jest coraz mniejsza, a po 2020 r. zniknie całkowicie. 

Polskie firmy liczyły na nowy KPI.  Jeszcze w marcu firma doradcza E&Y na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej przygotowała różne warianty podziału darmowych uprawnień po 2020 r. Ale nie ma tam w ogóle mowy o aukcjach, bo nikt ich wtedy nie przewidywał.

A tymczasem projekt dyrektywy mówi jasno:

Państwa członkowskie mają zorganizować konkurencyjny proces przetargowy aby wybrać inwestycje finansowane z udziałem darmowych uprawnień“.

Proces ten musi być przejrzysty, niedyskryminujący, zgodny z regułami konkurencji. To kryteria dość ogólne, ale Komisja wpisała też szczegółowe.

Aby załapać się na darmowe uprawnienia, projekt musi przyczyniać się do:

 • dywersyfikacji miksu energetycznego i źródeł zaopatrzenia w energię
 • koniecznej restrukturyzacji
 • poprawy stanu środowiska i infrastruktury
 • rozwoju czystych technologii i modernizacji modernizacji produkcji energii.  Na szczęście wystarczy spełnienie jednego z tych warunków.

Projekt musi być wart więcej niż 10 mln euro, w aukcjach mogą brać udział także inwestycje w sieci dystrybucyjne i przesyłowe.

To nie wszystko. Projekty muszą mieć także pozytywny efekt na emisje i  wypełnić wcześniej określony wskaźnik redukcji CO2. Ponadto wygrywać aukcje mają te z najlepszym wskaźnikiem zwrotu kapitału.

Do 30 czerwca 2019 państwa mają przygotować wszystko co będzie potrzebne aby przeprowadzać aukcje na rozdział darmowych uprawnień, zwłaszcza kryteria wyboru. Wartość planowanych inwestycji powinna być co najmniej równa wartości rynkowej darmowych uprawnień, co ma pomóc ograniczyć wzrost cen. Zaś ich wartość rynkowa będzie oceniania na podstawie cen z roku poprzedzającego rozliczenie.

Aukcje dotyczą tylko nowych inwestycji prowadzonych po 2020 r. W grę wchodzą zarówno nowe siłownie jak i remonty starych, ale nie będzie już podstawowej korzyści dla energetyki. Obecnie, aż do 2020 r.,  firmy dostają część uprawnienia do emisji za darmo niezależnie od wszystkiego, trochę tak jak rolnicy dopłaty. Ta pula jest coraz mniejsza, a po 2020 r. zniknie całkowicie.  

Ceny uprawnień do emisji CO2 trzeba będzie więc wliczać do cen prądu. Oczywiście darmowe  uprawnienia pozwolą zmniejszyć koszty potrzebnych inwestycji, ale nie ma mowy o żadnym automatyzmie w ich przyznawaniu.
W dyrektywie jest mnóstwo niejasności.

Nie wiadomo np. czy aukcje muszą oznaczać, że część projektów odpada i nie dostanie nic, czy dostaje po prostu mniej uprawnień. – Wg zapewnień urzędników Komisji organizacja aukcji będzie całkowicie w gestii państw członkowskich, więc mamy tu swobodę – opowiada nam osoba znająca sprawę. Ale są to zapewnienia nieoficjalne i nie wiadomo na ile można Komisji ufać.

Energetycy przygotowują nowe stanowisko w sprawie aukcji. W rządzie odpowiedzialni za projekt dyrektywy urzędnicy mają mieszane uczucia.  – Aukcje mają zalety i wady – mówi nam jeden z urzędników.  - Podstawowa zaleta jest taka, że darmowe uprawnienia będą przyznawane na konkretne projekty, a nie „przejadane” przez energetykę. 

Wada? Urzędnik przyznaje bez ogródek: ceny dla konsumentów po 2020 r. wzrosną. O ile? Tego nie sposób przewidzieć, bo szacunki w sprawie cen uprawnień przypominają wróżenie z fusów. Na pewno energetyce węglowej trudniej będzie konkurować z OZE, atomem i gazem.

Pytanie czy Polska jest w stanie przekonać Brukselę, żeby zrezygnowała z aukcji?

- Moim zdaniem to nierealne – mówi nam energetyk zaangażowany w prace nad stanowiskiem branży. - Będzie dobrze, jeśli uda się podwyższyć pułap dla aukcji z 10 mln euro do 30 lub 50 mln. Wówczas możemy próbować przekonać Komisję żeby dla projektów poniżej tego poziomu przygotować jednak Krajowy Plan Inwestycyjny z automatycznym przydziałem darmowych uprawnień. 

W dodatku Komisja Europejska chce całkowicie kontrolować wydatki Funduszu Modernizacyjnego. Nasz rząd chciał żeby pieniędzmi z tej puli zarządzał NFOŚiGW,  który finansowałby z niej małe projekty. Ale projekt dyrektywy zakłada, że o podziale środków będzie decydował specjalny komitet zarządzający Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Przewodniczącym komitetu ma być przedstawiciel Komisji, w dodatku wyposażony w prawo zawetowania decyzji o finansowaniu każdego projektu.

- Dla nas to nie do przyjęcia – mówi nam polski urzędnik. –Jaki sens ma płacenie grubych prowizji ludziom z EBI za ocenę każdego projektu?

Przekonanie urzędników Komisji do zwiększenia roli NFOŚiGW może się udać, bo cieszy on w Brukseli doskonałą opinią – niedawno w ramach Europejskich Dni Zrównoważonej Energii dostał nawet prestiżową nagrodę za program instalacji kolektorów ciepła.

Komisja ujawni projekt dyrektywy 15 lipca. Debata nad nim trafi w sam środek kampanii wyborczej i łatwo przewidzieć, że opozycja będzie zarzucać rządowi kłamstwa. W pewnym sensie słusznie – obiecywanie ludziom, że ceny prądu po 2020 r. na pewno nie wzrosną wskutek polityki klimatycznej było mało realistyczne.

Premier Ewa Kopacz powinna była powiedzieć, że dzięki ustaleniom szczytu wzrost cen będzie mniejszy, że zyskaliśmy pieniądze na inwestycje, które i tak musimy przeprowadzić.

Opozycja zaś powinna być bardzo ostrożna w krytyce rządu, bo jeśli politycy PiS wyobrażają sobie, że zdołają do 2020 r. odwrócić lub zatrzymać politykę klimatyczną UE, to grubo się mylą. Buńczuczne zapowiedzi wywołują u naszych zachodnich partnerów najwyżej ironiczne uśmieszki i wzruszenie ramion.

Zobacz także...

Komentarze

16 odpowiedzi na “Dyrektywa o CO2 – polski rząd i branża mają nowy ból głowy”

 1. Było trzeba od samego początku postawić Veto i jasno powiedzieć, że owszem będziemy redukować emisje, jak osiągniemy taki sam PKB na mieszkańca jak Niemcy, Francja czy Anglia. W tej chwili to jest trochę tak, że biednego bogaci zmuszają do kupna drogiego samochodu aby ładnie to wyglądało. Całkowicie pomija się tutaj takie aspekty jak Bezpieczeństwo Energetyczne naszego kraju i konkurencyjność naszego przemysłu którą gwarantuje miedzy innymi tania energia elektryczna. Widać idealiści z UE wierzą że UE będzie jak Rzesza… trwać tysiące lat.

  • [quote name=”Romek”]Było trzeba od samego początku postawić Veto i jasno powiedzieć, że owszem będziemy redukować emisje, jak osiągniemy taki sam PKB na mieszkańca jak Niemcy, Francja czy Anglia. W tej chwili to jest trochę tak, że biednego bogaci zmuszają do kupna drogiego samochodu aby ładnie to wyglądało. Całkowicie pomija się tutaj takie aspekty jak Bezpieczeństwo Energetyczne naszego kraju i konkurencyjność naszego przemysłu którą gwarantuje miedzy innymi tania energia elektryczna. Widać idealiści z UE wierzą że UE będzie jak Rzesza… trwać tysiące lat.[/quote]
   Na razie „tania” polska energia jest droższa niż „droga” energia niemiecka. A będzie jeszcze gorzej. Nie przez przypadek, to polska strona niezbyt chętnie mówi o transgranicznych połaczeniach energetycznych.

   • [quote name=”realista”][quote name=”Romek”]Było trzeba od samego początku postawić Veto i jasno powiedzieć, że owszem będziemy redukować emisje, jak osiągniemy taki sam PKB na mieszkańca jak Niemcy, Francja czy Anglia. W tej chwili to jest trochę tak, że biednego bogaci zmuszają do kupna drogiego samochodu aby ładnie to wyglądało. Całkowicie pomija się tutaj takie aspekty jak Bezpieczeństwo Energetyczne naszego kraju i konkurencyjność naszego przemysłu którą gwarantuje miedzy innymi tania energia elektryczna. Widać idealiści z UE wierzą że UE będzie jak Rzesza… trwać tysiące lat.[/quote]
    Na razie „tania” polska energia jest droższa niż „droga” energia niemiecka. A będzie jeszcze gorzej. Nie przez przypadek, to polska strona niezbyt chętnie mówi o transgranicznych połaczeniach energetycznych.[/quote]

    Zastanawiam się czy w swoich kalkulacjach uwzględniasz 24 mld EUR corocznej dopłaty do niemieckiego OZE – raczej wątpię bo wtedy wygląda to zupełnie inaczej. A połaczenia transgraniczne ? chcemy skończyć jak z gazem z Rosji ? wątpię.

    • z naszej perspektywy orbitalnej w kwestii połączeń transgranicznych państwa Polska z państwem Niemcy widzimy tylko ze dwa słabe druciki… mają one znaczenie handlowe następujące: żadne

     ponoć mają być jeszcze ze dwa dodatkowe druciki, które wzmocnią obecne tzw połączenia transgraniczne DWA RAZY

     czartery druciki będą miały następujące znaczenie handlowe: żadne

     ponoć mają być jeszcze jakieś urządzenia zwane tak: przesuwniki fazowe, które mają powiększyć możliwości wymiany handlowej

     nasze komputery tym razem odpowiedziały na pytanie jakie znaczenie dla handlu będą miały przesuwniki fazowe

     odpowiedź była następująca: żadne

     wniosek nasz: z naszej perspektywy kraj Polska jest już teraz i pozostanie na długo energetyczną autarkią ze wszystkimi konsekwencjami tego, a zwłaszcza najdroższą energią w regionie

     załączamy więc serdeczne pozdrowienia i życzenia pomyślności w drodze za oceany dla przemysłu energochłonnego z kraju Polska

     PS. ale za to kraj Polska będzie mógł się poszczycić istnieniem najdroższego górnictwa na planecie Ziemia – wydaje nam się że jest to jednak jakieś osiągniecie WSPÓLNYMI SIŁAMI NARODU

     PS prim. w związku z powyższym oraz z aktualnie odbywającym się wyścigiem Tour de France załączany gratulacje m.in. dla pierwszego kolorza kraju Polska i jego kolegów z drużyny za całokształt działalności

     • cztery nie czartery – sorry na orbicie też mamy piątek wieczór etc

  • [quote name=”Romek”]Było trzeba od samego początku postawić Veto i jasno powiedzieć, że owszem będziemy redukować emisje, jak osiągniemy taki sam PKB na mieszkańca jak Niemcy, Francja czy Anglia. W tej chwili to jest trochę tak, że biednego bogaci zmuszają do kupna drogiego samochodu aby ładnie to wyglądało. Całkowicie pomija się tutaj takie aspekty jak Bezpieczeństwo Energetyczne naszego kraju i konkurencyjność naszego przemysłu którą gwarantuje miedzy innymi tania energia elektryczna. Widać idealiści z UE wierzą że UE będzie jak Rzesza… trwać tysiące lat.[/quote]
   A Ty chyba kompletnie pomijasz fakt, że dostaliśmy ulgi (to kasa, którą mamy do wykorzystania, podonie jak ta z aukcji, tylko UE chce abyśmy ją inwestowali w nowe technologie, więc mozę pora zacząć je produkować), a po drugie jeśli tak samo jak my pomyślą sobie Chińczycy, a następnie Hindusi, a po nich Brazylijczycy i Rosjanie to gdzie dojdziemy? Za ile skończa się paliwa kopalne? Jaki to będzie miało wpływ na klimat (tylko nie snuj tu marzeń, że żadnych, bo już nikt w to nie wierzy) i ceny surowców? Jeśli nie zaczniemy się przestawiać teraz, to zzasoby skończą się wtedy, gdy my wciąż będizemy w d… a wielkimi wygranymi ponownie będzie d. EWG

   • [quote name=”Anoda”]
    A Ty chyba kompletnie pomijasz fakt, że dostaliśmy ulgi (to kasa, którą mamy do wykorzystania, podonie jak ta z aukcji, tylko UE chce abyśmy ją inwestowali w nowe technologie, więc mozę pora zacząć je produkować), a po drugie jeśli tak samo jak my pomyślą sobie Chińczycy, a następnie Hindusi, a po nich Brazylijczycy i Rosjanie to gdzie dojdziemy? Za ile skończa się paliwa kopalne? Jaki to będzie miało wpływ na klimat (tylko nie snuj tu marzeń, że żadnych, bo już nikt w to nie wierzy) i ceny surowców? Jeśli nie zaczniemy się przestawiać teraz, to zzasoby skończą się wtedy, gdy my wciąż będizemy w d… a wielkimi wygranymi ponownie będzie d. EWG[/quote]

    Jasne. A nowe technologie to sobie Kazik z Antkiem z dykty skleją, bo im Rząd powie, że Bruksela kazała. Więc za 5 minut będą i już

    Polski model gospodarczy to jak na razie konkurowanie ceną pracy i wytwarzanie półproduktów dla tych bardziej rozwiniętych.
    Żeby mieć nowe technologie, trzeba cały model gospodarczy Polski przestawić. Tego nie robi się w miesiąc ani nawet rok. To wymaga dużego, wieloletniego wysiłku całego państwa, a zacząć trzeba od polityków.

    „Dostaliśmy” ulgi…OK tylko co nam z tego, jeśli konstrukcja prawna ulg jest taka, ze w praktyce z mało których możemy skorzystać?
    „Dobra” Bruksela „dała” ulgi z pełną świadomością powyższego…
    Ja Ci dam weksel na kartce A5 z zeszytu, napisany odręcznie na 3 mln złotych – i już jesteś bogaty.Nie jesteś? Dlaczego? Przecież przed chwilą dostałeś 3 mln zł :-]

 2. Odnoszę wrażenie, że rząd nie do końca rozumie (lub nie chce rozumieć) co podpisuje. Również zarządy naszych rodzimych koncernów energetycznych nie chcą przyjąć do wiadomości, co się dzieje w prawie europejskim. Dobrze się to nie skończy. Czas ucieka a my cały czas stoimy w miejscu.

  • strzeliło nam do głów zadać naszym komputerom następujące pytanie potrójnie złożone: kiedy ostatni raz jakikolwiek rząd z kraju Polska, w temacie CO2:

   – wiedział co właściwie negocjuje (czyli tzw. „o co kaman”) w Brukseli?

   – nie strzelił sobie w stopę na własną prośbę?

   – nie ogłosił wielkiego zwycięstwa po powrocie?

   na razie nie wiemy co one na to… chyba znowu nie chcą wchodzić w te sprawy i wyglada że obraziły się … orbitujemy więc awaryjnie na znalezionej w magazynie Nokii 6310i na kabel… damy znać jakby coś wyszło…

   (bo napewno nie w np. 2008 kiedy koncertowo strzelił sobie w stopę tzw. „zwycięstwem brukselskim” – wbijanie łopaty przez Sylwestrem itp. sprawy)

   • [quote name=”kos-mi-ci”]strzeliło nam do głów zadać naszym komputerom następujące pytanie potrójnie złożone: kiedy ostatni raz jakikolwiek rząd z kraju Polska, w temacie CO2:

    – wiedział co właściwie negocjuje (czyli tzw. „o co kaman”) w Brukseli?

    – nie strzelił sobie w stopę na własną prośbę?

    – nie ogłosił wielkiego zwycięstwa po powrocie?

    na razie nie wiemy co one na to… chyba znowu nie chcą wchodzić w te sprawy i wyglada że obraziły się … orbitujemy więc awaryjnie na znalezionej w magazynie Nokii 6310i na kabel… damy znać jakby coś wyszło…

    (bo napewno nie w np. 2008 kiedy koncertowo strzelił sobie w stopę tzw. „zwycięstwem brukselskim” – wbijanie łopaty przez Sylwestrem itp. sprawy)[/quote]
    Nic dodać, nic ująć

 3. To jest już kabaret, czy nasz rząd panuje nad tym, co podpisuje – przecież zawsze jest tak samo – najpierw kampania medialne, że nie oddamy ani guzika a poza tym polityka unijna jest kiepska i my wiemy lepiej, potem jest sukces negocjacyjny, a na końcu się okazuje, że oddaliśmy cały surdut a tak w ogóle nie zrozumieliśmy co podpisujemy. Czarno to widzę.

 4. Są dwie możliwości:
  1. Albo ekipa Pani Kopacz rzeczywiście nie wie co podpisuje, dbając jedynie o to by w kraju odtrąbić mityczny „sukces w negocjacjacjach”
  albo
  2. Polska jest ogrywana bo podpisuje coś co później odpowiednio obrobione zupełnie zmienia postać rzeczy. Na tę drugą możliwość wskazuje zmiana reguł w trakcie gry czyli np. niedawny manewr z wprowadzenie MSR – czyli umawiamy się na okreslone zasady odnośnie handlu CO2 a tu się nagle okazuje, że można te zasady dowolnie zmieniać (więc po co się umawiać skoro to nic nie znaczy?).

  Tak czy inaczej najwyższa pora by się z tego kotła wymiksować i to jak najszybciej (spore nadzieje można wiązać z ewentualnym nowym rządem). Okazja jest bo EU jest słaba jak nigdy, każdy kraj ciągnie w różnych dziedzinach w swoją stronę i nie widzę powodu dlaczego Polska miałaby iść potulnie jak baranek na rzeź.

 5. Do Sz.P. Rafała Zasunia
  „Obecnie, aż do 2020 r., firmy dostają część uprawnienia do emisji za darmo niezależnie od wszystkiego, trochę tak jak rolnicy dopłaty. Ta pula jest coraz mniejsza, a po 2020 r. zniknie całkowicie.”

  Nieprawda. Firmy energetyczne dostają 1 uprawnienie do emisji CO2 na podstawie faktur za inwestycje zgłoszone do KPI. Jeżeli inwestycji nie ma, nie ma też darmowych uprawnień w ramach derogacji. Warto nadmienić, że koszt inwestycji w wysokosci 14 EUR daje jedno uprawnienie.

 6. [quote name=”Matt”]
  2. Polska jest ogrywana bo podpisuje coś co później odpowiednio obrobione zupełnie zmienia postać rzeczy. Na tę drugą możliwość wskazuje zmiana reguł w trakcie gry czyli np. niedawny manewr z wprowadzenie MSR – czyli umawiamy się na okreslone zasady odnośnie handlu CO2 a tu się nagle okazuje, że można te zasady dowolnie zmieniać (więc po co się umawiać skoro to nic nie znaczy?).
  [/quote]

  Naprawdę wierzysz w to, co napisałeś?

  • [quote name=”realista”][quote name=”Matt”]
   2. Polska jest ogrywana bo podpisuje coś co później odpowiednio obrobione zupełnie zmienia postać rzeczy. Na tę drugą możliwość wskazuje zmiana reguł w trakcie gry czyli np. niedawny manewr z wprowadzenie MSR – czyli umawiamy się na okreslone zasady odnośnie handlu CO2 a tu się nagle okazuje, że można te zasady dowolnie zmieniać (więc po co się umawiać skoro to nic nie znaczy?).
   [/quote]

   Naprawdę wierzysz w to, co napisałeś?[/quote]

   Czy coś jest nieprawdą z tego co napisałem ? jeśli tak to proszę wskazać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Tutaj możesz to wprowadzić