Nowa mapa ładowarek samochodów elektrycznych w Polsce

Nowa mapa ładowarek samochodów elektrycznych w Polsce

Wygodna i znacznie prostsza podróż autem elektrycznym po kraju? Tak będzie w Polsce już wkrótce – deklaruje firma Greenway Infrastructure Poland, która zamierza do końca 2020 roku postawić blisko 200 stacji ładowania elektryków. Opublikowała mapę z dokładnymi lokalizacjami, w których nowe ładowarki się pojawią.

Spójrzmy najpierw, jak wygląda aktualna sieć szybkich stacji ładowania samochodów elektrycznych, czyli takich, które są w stanie ładować baterie z mocą 50 kW: jesteśmy w zasadzie białą plamą na mapie Europy. Według danych Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL, które monitoruje ogólnodostępną infrastrukturę stacji ładowania pojazdów elektrycznych, w Polsce funkcjonuje ok. 150 punktów w odpowiednim standardzie (dla porównania w Europie jest ich ponad 100 tysięcy). Trzeba jednak pamiętać, że ładowarek z prawdziwego zdarzenia jest w kraju tylko kilkadziesiąt. Część punktów wchodzących do zestawienia ORPA.PL to zwykłe gniazdka udostępniane np. przez prywatnych właścicieli lub stacje benzynowe, z których jesteśmy w stanie ładować auto z mocą tylko 3-5 kW, czyli dziesięciokrotnie wolniej.

Dostęp do części z nich jest trudny – czasem trzeba wcześniej zadzwonić i umówić się na ładowanie. Bywa i tak, że z darmowego ładowania przy myjni samochodowej można skorzystać… dopiero po wykupieniu mycia w najdroższym pakiecie, czyli za kilkadziesiąt złotych. Dziennikarzom WysokieNapiecie.pl nie udało się raz skorzystać ze stacji ładowania na trasie Warszawa-Gdańsk, ponieważ w pracy nie było pana Zbyszka - jedynej osoby, która mogłaby uruchomić ładowarkę zlokalizowaną przy dużym markecie budowlanym.

{norelated}W ogromnej większości ładowarki dostępne w Polsce są wolne lub półszybkie, w których trzeba ładować baterię od dwóch do czterech godzin, by energii wystarczyło na kolejnych 100 km. Dla porównania w ładowarkach szybkich (o mocy 50 kW wykorzystujących prąd stały) naładowanie baterii na taki dystans może zająć tylko kwadrans.

Jednak biorąc pod uwagę deklaracje Greenway, za dwa i pół roku sytuacja będzie się przedstawiać już dużo lepiej. Do końca roku uruchomionych zostanie 20 szybkich ładowarek, w tym jedna w Toruniu, której tak zabrakło podczas przejazdu WysokieNapiecie.pl z Warszawy do Gdańska. (relację wideo można zobaczyć na naszym profilu na Facebooku: oto jedna z nich).

W pierwszej połowie przyszłego roku dojdzie 11 kolejnych ładowarek. W ten sposób Greenway ułatwi podróż na głównych trasach Polski: z Warszawy do Trójmiasta, Poznania (i dalej w kierunku na Berlin), do Wrocławia. Ładowarki staną wzdłuż autostrady A4, a także w północno-wchodniej Polsce, w Ostrowi Mazowieckiej i Łomży. Do 2020 r. punkty ładowania Greenwaya będą już także w Białymstoku i Suwałkach. Plan firmy jest taki, by były one oddalone od siebie o nie więcej niż 85 km.

Interaktywną mapę inwestycji planowanych przez Greenway można znaleźć tutaj.

Mapa lokalizacji działających już dzisiaj udostępniana jest przez BMW i znajduje się tu.

Warto pamiętać, że Greenway nie jest jedyną firmą deklarującą inwestycje w stacje ładowania. Do gry przystąpiły też cztery państwowe grupy energetyczne – PGE, Tauron, Enea i Energa (poprzez spółkę zależną Enspirion). Przyspieszenie odnotowują dostawcy ładowarek, o czym pisaliśmy tutaj: Stacje ładowania aut na prąd: ile to kosztuje?

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Nowa mapa ładowarek samochodów elektrycznych w Polsce”

 1. patrzymy tu od nas i widzimy od wieków te same mapy-obrazki w typie jasność/ciemność na granicy Niemcy-Polska dla innych infrastruktur: dróg i autostrad, trakcji kolejowej, systemu spławnych rzek i kanałów i właściwie to wszystkiego

  ale jeszcze im pokażemy

  • [quote name=”kos-mi-ci”]patrzymy tu od nas i widzimy od wieków te same mapy-obrazki w typie jasność/ciemność na granicy Niemcy-Polska dla innych infrastruktur: dróg i autostrad, trakcji kolejowej, systemu spławnych rzek i kanałów i właściwie to wszystkiego

   ale jeszcze im pokażemy[/quote]
   Nie zawsze. Mapa dumy narodowej i deklaratywnego poziomu patriotyzmu u Nas znacznie intensywniejsza, niż u nich.

   • [quote name=”JJK”][quote name=”kos-mi-ci”]patrzymy tu od nas i widzimy od wieków te same mapy-obrazki w typie jasność/ciemność na granicy Niemcy-Polska dla innych infrastruktur: dróg i autostrad, trakcji kolejowej, systemu spławnych rzek i kanałów i właściwie to wszystkiego

    ale jeszcze im pokażemy[/quote]
    Nie zawsze. Mapa dumy narodowej i deklaratywnego poziomu patriotyzmu u Nas znacznie intensywniejsza, niż u nich.[/quote]
    czyli taka jak w niedalekiej już przyszłości mapa przewagi Narodowych Elektro-Syrenek nad Bundes-Elektro-Mercedesami

   • Za to Niemcy są megazakompleksieni, a Francuzi zadufani, i co to wnosi? To, co mamy (a raczej czego nie mamy) zawdzięczamy tylko ich podłemu nas wykorzystaniu (ci pierwsi to ci sami co mieli i Lutra, Hegla, Marksa, Nitzchego aż po słynnego socjalistycznego przywódcę Hitlera nienawidzącego nas dla ich antykatolickiej zasady, a ci drudzy, sojusznicy od boleści, nawet nie raczyli ujawnić znanego im tajnego protokołu do paktu R-M).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Tutaj możesz to wprowadzić